Microsoft SQL Server

 

اهمیت موضوع نگهداری پایگاه اطلاعات

 

وقتی صحبت از راه اندازی سیستم های اطلاعاتی در شرکت ها می شود معمولا دو جز اساسی مورد توجه بخش IT قرار می گیرد و برای آن برنامه ریزی کرده و بودجه اختصاص می دهد ، یکی سخت افزار و دیگری نرم افزار . واقعیت این است در این میان اغلب بحث های مربوط به نگهداری دیتابیس یا مغفول واقع شده و یا به نادرستی آن را در حیطه مسایل نرم افزاری قلمداد می کنند . در حالیکه یک شرکت نرم افزاری بعد از فروش نرم افزار بصورت پکیج ، حتی الامکان می تواند توصیه هایی جهت نگهداری دیتابیس داشته باشد و اصولا نمی تواند بدون حضور فیزیکی در محیط مشتری ، عهده دار مسایل مربوط به مدیریت ، نگهداری و نظارت دیتابیس باشد. این وظیفه را باید واحد IT شرکت ها عهده دار باشند و یا از طریق برونسپاری به افراد متخصص بسپارند. البته در این میان هماهنگی با تولید کننده نرم افزار از اهمیت بالایی برخوردار است . شرکت مهندسی شبکه و اطلاع رسانی رایورز با بهره مندی از تیم تخصصی خود می تواند در این زمینه خدمات مربوط به نگهداری پایگاه داده ها را به مشتریانی که قرارداد نگهداری شبکه دارند بطور رایگان عرضه نماید .

 

شرح وظایف DBA

 

در شرکت های متوسط و بزرگ که سیستم های اطلاعاتی وابسته به پایگاه داده مستقر می باشد نیاز به تخصصی بنام DBA وجود دارد . DBA یا Database Administrator مسول رسیدگی و نگهداری از سرور پایگاه داده ها و همچنین مسایل مرتبط با تک تک پایگاه داده های سرور می باشد. کار DBA از زمان آماده سازی سرور میزبان پایگاه داده ها آغاز شده و در طول زمان بهره برداری از سیستم ها ادامه می یابد . برخی از شرح وظایف DBA از قرار زیر است :

 

-         پیکربندی سخت افزاری مناسب سرویس دهنده میزبان پایگاه داده ها بطوریکه کارایی و performance مناسب برای سیستمها را فراهم نماید

 

-         نصب و تنظیمات اولیه نرم افزار پایگاه داده های مورد نیاز سیستم های کاربردی

 

-         انجام تنظیمات امنیتی و حصول اطمینان از امنیت مناسب داده ها در سرویس دهنده

 

-         برنامه ریزی و زمانبندی Backup گیری متناسب با داده های موجود و نیاز سازمان

 

-         نظارت بر عملکرد پایگاه داده ها و مانیتورینگ مستمر جهت حصول اطمینان از عملکرد و performance مناسب

 

 

 

شرکت مهندسی شبکه و اطلاع رسانی رایورز

آدرس : تهران خیابان سهروردی شمالی - خیابان هویزه

خیابان سهند - کوچه متحیری - ساختمان 45- واحد ٦

کدپستی : 36817-١٥٥٩9

تلفن : ۸۸۵48737 - ۸۸۵48738

فکس: ۸۸۵46899

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

از ساعت ٨:٣۰ الی ١٧:٣۰